Pomoc rządu ożywia eksport

Według danych GUS w 2016 roku polski eksport zwiększył się o 2,3 proc., osiągając wartość 183,6 mld euro. Z szacunków KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych) wynika, że w tym roku może on wzrosnąć nawet o 8 proc.. Jednym z filarów strategii planu premiera Mateusza Morawieckiego jest właśnie eksport i ekspansja międzynarodowa polskich przedsiębiorstw.

Program wsparcia eksportu mający ośmielić rodzime firmy do podbijania zagranicznych rynków ma realizować Polski Fundusz Rozwoju. Są  to warte 60 mld zł gwarancje, ubezpieczenia i kredyty eksportowe. Instrumentem wsparcia dla małych i średnich firm, które eksportują i decydują się wychodzić z inwestycjami za granicę ma być działająca w strukturach funduszu Polska Agencja Inwestycji i Handlu (dawniej PAIiIZ). Agencja otworzy na całym świecie blisko 70 swoich przedstawicielstw, czyli tzw. Zagranicznych Biur Handlowych. Te będą powstawały na rynkach, które stwarzają największy potencjał polskim inwestorom i eksporterom. W planie wsparcia polskiego eksportu znaczącą rolę odgrywa też KUKE, która zabezpiecza finansowanie projektów eksportowych.

Polskie przedstawicielstwa, czyli tzw. Zagraniczne Biura Handlowe będą powstawały na rynkach, które stwarzają największy potencjał polskim inwestorom i eksporterom. Obecnie działają m.in. w Nairobi, San Francisco, Singapurze, Teheranie, Szanghaju i Meksyku), a do 2020 roku ma ich być jeszcze osiem więcej czyli już 20. Ich zadaniem jest dostarczanie wiedzy i wspieranie polskich firm, które stawiają pierwsze kroki na obcym rynku, pomoc w szukaniu partnerów biznesowych, organizacja kampanii promocyjnych i misji gospodarczych, a także przy okazji poszukiwanie inwestorów którzy zechcą zainwestować w naszym kraju.

Ekspansja polskiego eksportu ma być skierowana na szybko rozwijające się rynki w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej. Dane Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych za I kwartał 2017 roku pokazują, że aktywność eksportowa polskich przedsiębiorców wzrasta, a wielu z nich decyduje się na rozpoczęcie ekspansji nawet na tych rynkach, które uważane są za bardziej ryzykowne.

Maksymalna wartość limitu na ubezpieczenia gwarantowane przez Skarb Państwa wynosi w tym roku 15 mld zł.

Oferta Polskiego Funduszu Rozwoju obejmuje pakiety usług finansowych i pozafinansowych, skonstruowane pod konkretną potrzebę. Jego celem jest stworzenie kompletnego rynku pozyskiwania kapitału i instrumentów wzrostu na każdym etapie rozwoju danego przedsięwzięcia. Działa w obszarach bankowości, ubezpieczeń, inwestycji, doradztwa przy ekspansji zagranicznej i rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.